Butler Athletic Hall of Fame

 

The Butler Athletic Hall of Fame was started by Butler University and the Butler B-Association to recognize and honor those individuals who have made exceptional contributions to the achievements and prestige of Butler in the field of athletics, and who have continued to demonstrate in their lives the values imparted by athletics. Former athletes, coaches, administrators and other persons making truly exceptional contributions to the Butler University athletic program are eligible for induction in the Butler Athletic Hall of Fame.

Sort Hall of Fame: By Induction Year | By Sport | Alphabetically

Name, Graduation Year

Induction Year

Baseball

Frank Baird, 1934 1992
Justin Beasley, 1998 2010
Robert Blessing, 1925 1992
Jake Caskey, 1929 1995
Archie Chadd, 1928 Charter Member
James B. Doyle, 1950 1993
Dick Dullaghan, 1966 1998
Norm Ellenberger, 1955 2012
Ken Freeman, 1963 1996
Keith Greve, 1958 1999
Haldane A. Griggs, 1925 Charter Member
Lee C. Grimm, 1964 1996
Tom Harding, 1940 1992
Bill Hardy, 1943 1995
Paul D. "Tony" Hinkle 1992
Orville J. Hooker, 1924 Charter Member
Harold H. "Fuzz" Hungate, 1924 Charter Member
Robert Keach, 1925 Charter Member
Bob Lambert, 1980 2013
Charles F. Maas, 1949 1993
Hugh "Wally" Middlesworth, 1924 Charter Member
Steve Mitchell, 1979 2010
Francis R. "Moe" Moriarty, 1949 Charter Member
John Moses, 1958 1995
Robert Nipper, 1926 1992
Ralph "Buckshot" O'Brien, 1950 1994
Bob Plump, 1958 1994
Louis J. Reichel, 1926 Charter Member
Jim Rosenstihl, 1951 1998
Max Schumacher, 1954 2005
Larry Shade, 1967 2004
William L. Shepherd, 1949 2001
Larry Shook, 1963 1999
John Skirchak, 1961 2003
Jerry Steiner, 1940 1993
George Cullen Thomas, 1913 Charter Member
Marvin Wood, 1950 1999

Men's Basketball

Darin Archbold, 1992 2008
Scott Armstrong, 1940 1997
Frank Baird, 1934 1992
John Barrowcliff, 1949 1997
Inmon C. Blackaby, 1938 Charter Member
Robert Blessing, 1925 1992
Jeff Blue, 1965 1997
Tom Bowman, 1963 1998
Orvis Burdsall, 1952 2000
Wayne Burris, 1977 2002
Jake Caskey, 1929 1995
Archie Chadd, 1928 Charter Member
Dana Chandler, 1929 2000
Barry Collier, 1976 2006
Wally Cox, 1958 2000
Clarence Crain, 1973 2004
Robert E. Deitz, 1941 1993
James B. Doyle, 1950 1993
John Dunn, 1977 2004
Norm Ellenberger, 1955 2012
Darrin Fitzgerald, 1987 2007
Ken Freeman, 1963 1996
Keith Greve, 1958 1999
Haldane A. Griggs, 1925 Charter Member
Jermaine Guice, 1994 2011
Ted Guzek, 1958 Charter Member
Dick Haslam, 1962 1999
Oral Hildebrand, 1930 Charter Member
Paul D. "Tony" Hinkle 1992
Orville J. Hooker, 1924 Charter Member
Thomas Jackson, 2002 2013
Robert Keach, 1925 Charter Member
Bill Lynch, 1977 2000
Charles F. Maas, 1949 1993
Daryl Mason, 1976 2003
Hugh "Wally" Middlesworth, 1924 Charter Member
Lynn Mitchem, 1983 2006
Marty Monserez, 1974 2005
John Moses, 1958 1995
Jon Neuhouser, 1998 2009
Robert Nipper, 1926 1992
Elwood "Woody" Norris, 1942 1995
Stephen K. Norris, 1970 2001
Ralph "Buckshot" O'Brien, 1950 1994
Tom Orner, 1979 2006
Ken Pennington, 1960 1997
James Petty, 1966 2003
Bob Plump, 1958 1994
Louis J. Reichel, 1926 Charter Member
Jim Rosenstihl, 1951 1998
David Sanders, 1966 2002
Ed Schilling, 1967 2002
Wilbur Schumacher, 1942 Charter Member
Bill Scott, 1959 1998
Larry Shade, 1967 2004
Billy L. Shepherd, 1972 2001
William L. Shepherd, 1949 2001
Larry Shook, 1963 1999
Jerry Steiner, 1940 1993
George Cullen Thomas, 1913 Charter Member
Chad Tucker, 1988 2007
Frank White, 1929 Charter Member
Gerald A. Williams, 1963 1996
Marvin Wood, 1950 1999
1923-24 Men's Basketball Team 2003
1928-29 Men's Basketball Team 2003
1948-49 Men's Basketball Team 2005
1961-62 Men's Basketball Team 2007

Women's Basketball

Rene Evans, 1984 2002
Melissa Kilgore La Grange, 1987 2004
Mary Majewski Shaw, 1993 2006
Jen Marlow, 1999 2013
Sue (Morris) Mills, 1985 2003
Beth Piepenbrink, 1983 1999
Elza I. Purvlicis, 1984 2001
Lynn Schreiber Wallace, 1979 2012
Sarah Schuetz Stremlow, 1998 2009
Barbara Skinner, 1983 1998
Elizabeth Skinner Spencer, 1982 1998
Julie VonDielingen Shelton, 1993 2006
Jean Ann Bowers Walker, 1960 2010
Jenny A. Young, 1983 2000

Men's Cross Country

Thom N. Burleson, 1974 2001
Rilus E. Doolittle, 1925 Charter Member
John Kesler, II, 1976 2002
Tim Mylin, 1983 2008
Brad Odom, 1977 2005
Hermon E. Phillips, 1927 Charter Member
Ray Sears, 1935 Charter Member
Fraser Thompson, 2001 2012

Football

Henry "Hank" Abts, 1941 1996
James Edwin "Speed" Allen, 1933 1995
Don Benbow, 1963 1995
Inmon C. Blackaby, 1938 Charter Member
Robert Blessing, 1925 1992
Dr. Mark Bohnert, 1976 2008
Mike Chrobot, 1979 2006
Joe Dezelan, Sr., 1945 1995
Dick Dullaghan, 1966 1998
Bob Eichholtz, 1957 2004
Norm Ellenberger, 1955 2012
Ken Freeman, 1963 1996
Paul E. Furnish, 1959 1996
Dave Ginn, 1984 2010
Larry Goens, 1962 2004
Gary Green, 1962 2006
Bob Grenda, 1975 2003
Haldane A. Griggs, 1925 Charter Member
Lee C. Grimm, 1964 1996
Tom Harding, 1940 1992
Jim Hauss, 1938 1994
Larry Helms, 1962 2003
Paul D. "Tony" Hinkle 1992
Lawrence Holmes, 1937 1993
Harold H. "Fuzz" Hungate, 1924 Charter Member
Otto L. Hurrle, 1948 Charter Member
Robert Keach, 1925 Charter Member
William F. Kuntz, 1950 Charter Member
Bob Lambert, 1980 2013
Ken LaRose, 1980 2007
Ralph London, 1956 2002
Phil Long, 1962 2005
Bill Lynch, 1977 2000
Kevin McDevitt, 1977 2003
Arnold Mickens, 1996 2009
Hugh "Wally" Middlesworth, 1924 Charter Member
Steve Mitchell, 1979 2010
Francis R. "Moe" Moriarty, 1949 Charter Member
John Moses, 1958 1995
Harry Muta, 1976 2009
Robert Nipper, 1926 1992
Daniel K. Nolan, 1972 2001
Elwood "Woody" Norris, 1942 1995
Elmer O'Banion, 1962 2005
Chuck Orban, 1991 2012
Paul Page, 1986 2011
Tony Pence, 1982 2008
Wally Potter, 1944 1994
Thomas H. Redmond, 1973 2001
Louis J. Reichel, 1926 Charter Member
Jim Ringer, 1960 1999
Steve Roberts, 1990 2008
Jim Rosenstihl, 1951 1998
Jerry Schultz, 1962 2007
Chuck Schwanekamp, 1978 2006
Bruce Scifres, 1979 2007
Larry Shook, 1963 1999
John Skirchak, 1961 2003
Tom Sleet, 1948 1994
James Stewart, 1934 1996
Kent Stewart, 1960 2004
Walt Stockslager, 1960 1997
David Swihart, 1976 2002
William L. Sylvester, 1950 1993
George Cullen Thomas, 1913 Charter Member
Leroy Thompson, 1957 Charter Member
Dan Warfel, 1967 1999
Alonzo "Lon" Watford, 1931 1994
John J. "Jake" Weger, 1938 Charter Member
1959 Football Team 2004
1961 Football Team 2004
1983 Football team 2011

Men's Golf

Dick Haslam, 1962 1999
Clyde McEntire, 1950 2012

Men's Soccer

Jeremy Aldrich, 1998 2011
Scott Lawler, 1993 2008
Steve Weiger, 1995 2010

Women's Soccer

Joy Aschenbrener Sweeney, 1999 2009
Chris Johnson O'Neil, 1995 2008

Softball

Rene Evans, 1984 2002
Barbara Skinner, 1983 1998
Elizabeth Skinner Spencer, 1982 1998
Jean Ann Bowers Walker, 1960
2010
Jenny A. Young, 1983 2000

Men's Swimming

James Stewart, 1934 1996

Men's Tennis

Dana Chandler, 1929 2000
Julius Sagalowsky, 1928 Charter Member
George Cullen Thomas, 1913 Charter Member

Women's Tennis

Sarah Fee Essick, 1983 2007
Elza I. Purvlicis, 1984 2001
Lynn Schreiber Wallace, 1979 2012
Barbara Skinner, 1983 1998
Jenny A. Young, 1983 2000

Men's Track

Steve Abbott, 1961 2013
James Edwin "Speed" Allen, 1933 1995
Inmon C. Blackaby, 1938 Charter Member
Thom N. Burleson, 1974 2001
Rilus E. Doolittle, 1925 Charter Member
Glen Gray, 1925 Charter Member
Haldane A. Griggs, 1925 Charter Member
Scott Ham, 1925 Charter Member
Tom Harding, 1940 1992
Jim Hauss, 1938 1994
Oral Hildebrand, 1930 Charter Member
Lawrence Holmes, 1937 1993
John Kesler, II, 1976 2002
Jack Krebs, 1964 1997
Stan Lyons, Coach 1997
John Moses, 1958 1995
Tim Mylin, 1983 2008
Bert A. Nelson, 1932 Charter Member
Stephen K. Norris, 1970 2001
Ralph "Buckshot" O'Brien, 1950 1994
Brad Odom, 1977 2005
James Petty, 1966 2003
Hermon E. Phillips, 1927 Charter Member
Wally Potter, 1944 1994
Ray Sears, 1935 Charter Member
George Cullen Thomas, 1913 Charter Member
Fraser Thompson, 2001 2012
John J. "Jake" Weger, 1938 Charter Member
Frank White, 1929 Charter Member
Gerald A. Williams, 1963 1996
Gerald Woolfolk, 1971 2000

Volleyball

Lori Adams Moseley, 1990 2009
Beth Christiansen Hutson, 1991 2012
Chris DeWell Dixon, 1986 2004
Christine Essington Irbe, 1987 2007
Rene Evans, 1984 2002
Jennifer Kintzel McGurn, 1998 2008
Amy (Pickett) Lamb, 1999 2013
Stacia Mellinger, 1990 2011
Sue (Morris) Mills, 1985 2003
Beth Piepenbrink, 1983 1999
Elizabeth Skinner Spencer, 1982 1998
Jill Taylor Goeglein, 1989 2005
Jean Ann Bowers Walker, 1960
2010

Special Service Awards

William F. Davis, 1935 1993
Barbara Greenburg, 1964 1998
Xandra L. Hamilton, 1958 2001
Frank B. "Pop" Hedden, Coach 1993
Charles "Chuck" Henzie, Staff 1996
David W. Konold, 1926 1992
Stan Lyons, Coach 1997
Charles McElfresh, Staff 1995
Jim McGrath, Staff 2012
Jim Morris, Staff 1994
Pat Page, Coach 1999
Mert Prophet, Staff 1996
Art Queisser, 1929 1999
Max Schumacher, 1954 2005
Herb Schwomeyer, Staff 1994
Chris Theofanis, 1952 1998
Galvin Walker, Coach 2000
Robert & Jean Wildman, 1944 2002