Recap | Results
Rose-Hulman Institute of Tech. Hy-Tek's MEET MANAGER 5:27 PM 1/16/2010 Page 1
HCAC Championship 2010 - 1/16/2010
Results
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Transylvania University A 1:59.64
1) Clark, Laura 2) Reighley, Kaitlyn 3) Skinner, Amanda 4) Champa, Teresa
36.11 1:59.64 (1:23.53)
2 Butler-IN A 2:01.00
1) Geise, Lisa 19 2) Wesler, Megan 19 3) Wilson, Momo M 21 4) Weston, Nikki 18
32.06 2:01.00 (1:28.94)
3 Transylvania University B 2:06.41
1) Davenport, Maggie 2) Dorris, Claire 3) Montgomery, Jennifer 4) Anderson, Lindsey
4 Rose-Hulman Institute-IN A 2:10.27
1) Shumate, Carley 2) Aleksa, Deborah 3) Wiest, Heather 4) Kohli, Caitlin
31.08 2:10.27 (1:39.19)
5 Butler-IN B 2:20.58
1) Onstwedder, Jessica 18 2) Qualls, Allie M 20 3) Fosnot, Alyson 18 4) Taylor, Anna 21
1:17.75 2:20.58 (1:02.83)
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 Rose-Hulman Institute-IN A 1:40.30
1) Krull, Alex 2) Shotwell, Clayton 3) Huster, John 4) Yount, Brian
25.75 54.53 (28.78) 1:18.07 (23.54) 1:40.30 (22.23)
2 Transylvania University A 1:41.72
1) Kendall, Michael 2) Yang, Yunan 3) Vorst, Brent 4) Bastin, Daniel
26.75 1:00.02 (33.27) 1:26.68 (26.66) 1:41.72 (15.04)
3 Rose-Hulman Institute-IN B 1:43.82
1) Sollman, Ben 2) Meyer, Matthew 3) Ross, Matt 4) Dugan, Joshua
26.62 55.64 (29.02) 1:20.81 (25.17) 1:43.82 (23.01)
4 Transylvania University B 1:46.81
1) Porter, Stephen 2) Porter, Daniel 3) Rankin, Jonathan 4) Porter, Joseph
29.41 58.91 (29.50) 1:46.81 (47.90)
5 Rose-Hulman Institute-IN C x1:47.22
1) Foltz, Max 2) Dejarnatt, Patrick 3) Carbo, Landry 4) Meininger, Ross
29.54 57.69 (28.15) 1:23.65 (25.96) 1:47.22 (23.57)
6 Rose-Hulman Institute-IN D x1:53.95
1) Laudick, Greg 2) Vaslow, Aaron 3) Wallen, Nathan 4) Ulrey, Andrew
29.65 1:03.36 (33.71) 1:29.67 (26.31) 1:53.95 (24.28)
Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
1 Johannsen, Kyle 19 Butler-IN 11:16.03
31.20 1:04.73 (33.53) 1:38.67 (33.94) 2:12.76 (34.09)
2:46.66 (33.90) 3:20.77 (34.11) 3:55.00 (34.23) 4:28.92 (33.92)
5:02.78 (33.86) 5:37.05 (34.27) 6:10.87 (33.82) 6:44.84 (33.97)
7:18.71 (33.87) 7:52.68 (33.97) 8:26.86 (34.18) 9:00.88 (34.02)
9:34.86 (33.98) 10:08.66 (33.80) 10:42.64 (33.98) 11:16.03 (33.39)
2 Toy, Kasey Transylvania University 11:27.96
31.98 1:06.77 (34.79) 1:41.69 (34.92) 2:16.42 (34.73)
2:50.87 (34.45) 3:25.72 (34.85) 4:00.62 (34.90) 4:35.86 (35.24)
5:10.71 (34.85) 5:45.40 (34.69) 6:19.19 (33.79) 6:53.57 (34.38)
7:27.96 (34.39) 8:02.20 (34.24) 8:36.56 (34.36) 9:10.98 (34.42)
9:45.71 (34.73) 10:19.97 (34.26) 10:54.62 (34.65) 11:27.96 (33.34)
(Event 3 Women 1000 Yard Freestyle)
Name Age School Finals Time
3 Moles, Stephanie L 22 Butler-IN 11:31.09
30.82 1:05.17 (34.35) 1:39.80 (34.63) 2:14.68 (34.88)
2:49.36 (34.68) 3:24.32 (34.96) 3:59.32 (35.00) 4:34.16 (34.84)
5:08.91 (34.75) 5:43.85 (34.94) 6:18.51 (34.66) 6:53.04 (34.53)
7:27.75 (34.71) 8:02.34 (34.59) 8:36.94 (34.60) 9:11.75 (34.81)
9:46.52 (34.77) 10:21.85 (35.33) 10:57.09 (35.24) 11:31.09 (34.00)
4 Aleksa, Deborah Rose-Hulman Institute-IN 11:57.18
33.09 1:08.78 (35.69) 1:45.21 (36.43) 2:21.36 (36.15)
2:57.48 (36.12) 3:33.55 (36.07) 4:09.40 (35.85) 4:45.51 (36.11)
5:21.95 (36.44) 5:57.76 (35.81) 6:33.86 (36.10) 7:09.98 (36.12)
7:45.81 (35.83) 8:21.79 (35.98) 8:58.07 (36.28) 9:34.19 (36.12)
10:09.96 (35.77) 10:45.86 (35.90) 11:21.91 (36.05) 11:57.18 (35.27)
5 Kohli, Caitlin Rose-Hulman Institute-IN 12:09.98
33.21 1:09.09 (35.88) 1:45.06 (35.97) 2:21.25 (36.19)
2:57.69 (36.44) 3:33.99 (36.30) 4:10.74 (36.75) 4:47.57 (36.83)
5:25.00 (37.43) 6:02.00 (37.00) 6:39.06 (37.06) 7:15.53 (36.47)
7:52.42 (36.89) 8:29.39 (36.97) 9:06.32 (36.93) 9:43.47 (37.15)
10:20.28 (36.81) 10:57.16 (36.88) 11:33.74 (36.58) 12:09.98 (36.24)
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
1 Kendall, Michael Transylvania University 10:23.78
26.82 57.04 (30.22) 1:27.59 (30.55) 1:58.40 (30.81)
2:29.29 (30.89) 2:59.48 (30.19) 3:29.97 (30.49) 4:00.41 (30.44)
4:30.81 (30.40) 5:01.85 (31.04) 5:34.10 (32.25) 6:05.49 (31.39)
6:36.53 (31.04) 7:07.40 (30.87) 7:40.50 (33.10) 8:12.92 (32.42)
8:44.22 (31.30) 9:18.37 (34.15) 9:52.58 (34.21) 10:23.78 (31.20)
2 Sheets, Jake Rose-Hulman Institute-IN 10:35.11
28.19 59.48 (31.29) 1:31.09 (31.61) 2:02.73 (31.64)
2:34.34 (31.61) 3:06.19 (31.85) 3:37.77 (31.58) 4:09.42 (31.65)
4:41.41 (31.99) 5:13.89 (32.48) 5:46.27 (32.38) 6:18.49 (32.22)
6:50.89 (32.40) 7:23.30 (32.41) 7:55.64 (32.34) 8:28.24 (32.60)
9:00.40 (32.16) 9:32.31 (31.91) 10:04.25 (31.94) 10:35.11 (30.86)
3 Yuhas, Michael Rose-Hulman Institute-IN 11:08.33
28.07 59.87 (31.80) 1:32.63 (32.76) 2:06.34 (33.71)
2:40.08 (33.74) 3:14.08 (34.00) 3:47.85 (33.77) 4:22.33 (34.48)
4:57.00 (34.67) 5:31.66 (34.66) 6:05.27 (33.61) 6:39.03 (33.76)
7:13.01 (33.98) 7:47.89 (34.88) 8:22.11 (34.22) 8:56.15 (34.04)
9:30.26 (34.11) 10:03.87 (33.61) 10:37.20 (33.33) 11:08.33 (31.13)
4 Laudick, Greg Rose-Hulman Institute-IN 11:22.98
29.48 1:02.15 (32.67) 1:34.67 (32.52) 2:08.01 (33.34)
2:41.70 (33.69) 3:15.88 (34.18) 3:49.92 (34.04) 4:24.58 (34.66)
4:58.99 (34.41) 5:34.20 (35.21) 6:09.06 (34.86) 6:43.78 (34.72)
7:19.06 (35.28) 7:53.68 (34.62) 8:29.23 (35.55) 9:03.99 (34.76)
9:38.50 (34.51) 10:13.86 (35.36) 10:48.49 (34.63) 11:22.98 (34.49)
5 Stephens, Thomas Transylvania University 12:18.99
31.92 1:09.03 (37.11) 1:46.42 (37.39) 2:23.54 (37.12)
3:01.06 (37.52) 3:38.59 (37.53) 4:16.54 (37.95) 4:54.05 (37.51)
5:31.72 (37.67) 6:09.23 (37.51) 6:47.24 (38.01) 7:24.61 (37.37)
8:02.28 (37.67) 8:39.36 (37.08) 9:17.44 (38.08) 9:54.86 (37.42)
10:32.22 (37.36) 11:09.52 (37.30) 11:46.27 (36.75) 12:18.99 (32.72)
(Event 4 Men 1000 Yard Freestyle)
Name Age School Finals Time
6 Moravec, Matthew Rose-Hulman Institute-IN x12:20.08
29.31 1:03.37 (34.06) 1:39.43 (36.06) 2:16.38 (36.95)
2:53.63 (37.25) 3:31.62 (37.99) 4:09.54 (37.92) 4:47.63 (38.09)
5:26.01 (38.38) 6:04.72 (38.71) 6:43.32 (38.60) 7:21.75 (38.43)
7:59.71 (37.96) 8:37.89 (38.18) 9:15.95 (38.06) 9:54.01 (38.06)
10:31.61 (37.60) 11:09.37 (37.76) 11:46.81 (37.44) 12:20.08 (33.27)
Event 5 Women 200 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
1 Cahill, Ali Transylvania University 2:01.86
28.26 59.85 (31.59) 1:31.21 (31.36) 2:01.86 (30.65)
2 Wesler, Megan 19 Butler-IN 2:03.25
28.57 59.31 (30.74) 1:30.82 (31.51) 2:03.25 (32.43)
3 Grosser, Clare Transylvania University 2:04.54
28.88 1:00.92 (32.04) 1:32.93 (32.01) 2:04.54 (31.61)
4 Cunnien, Shannon Rose-Hulman Institute-IN 2:07.73
29.60 1:01.74 (32.14) 1:34.80 (33.06) 2:07.73 (32.93)
5 Trella, Katie Rose-Hulman Institute-IN 2:10.71
30.17 1:03.35 (33.18) 1:37.26 (33.91) 2:10.71 (33.45)
6 Champa, Teresa Transylvania University 2:12.34
29.49 1:02.80 (33.31) 1:37.65 (34.85) 2:12.34 (34.69)
7 Taylor, Anna 21 Butler-IN 2:15.59
30.36 1:04.63 (34.27) 1:39.87 (35.24) 2:15.59 (35.72)
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
1 Yount, Brian Rose-Hulman Institute-IN 1:51.80
25.69 53.26 (27.57) 1:22.40 (29.14) 1:51.80 (29.40)
2 Dugan, Joshua Rose-Hulman Institute-IN 1:53.78
26.88 56.76 (29.88) 1:25.79 (29.03) 1:53.78 (27.99)
3 Mansour, Jami Transylvania University 1:55.44
26.83 55.72 (28.89) 1:25.51 (29.79) 1:55.44 (29.93)
4 Ulrey, Andrew Rose-Hulman Institute-IN 1:56.69
26.42 56.04 (29.62) 1:26.33 (30.29) 1:56.69 (30.36)
5 Bobbitt, Jonathan Transylvania University 2:05.07
27.11 58.42 (31.31) 1:31.82 (33.40) 2:05.07 (33.25)
6 Swincher, Devin Transylvania University 2:09.75
29.60 1:02.29 (32.69) 1:36.07 (33.78) 2:09.75 (33.68)
Event 7 Women 100 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
1 Clark, Laura Transylvania University 1:04.92
30.88 1:04.92 (34.04)
2 Davenport, Maggie Transylvania University 1:05.31
31.92 1:05.31 (33.39)
3 Hance, Stephanie Rose-Hulman Institute-IN 1:06.65
32.35 1:06.65 (34.30)
4 Wiest, Heather Rose-Hulman Institute-IN 1:09.76
34.30 1:09.76 (35.46)
5 Shumate, Carley Rose-Hulman Institute-IN 1:10.61
34.42 1:10.61 (36.19)
6 Onstwedder, Jessica 18 Butler-IN 1:11.06
34.32 1:11.06 (36.74)
(Event 7 Women 100 Yard Backstroke)
Name Age School Finals Time
7 Geise, Lisa 19 Butler-IN 1:11.98
34.91 1:11.98 (37.07)
8 Keyler, Maria J 21 Butler-IN 1:15.18
36.41 1:15.18 (38.77)
Event 8 Men 100 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
1 Krull, Alex Rose-Hulman Institute-IN 55.53
26.65 55.53 (28.88)
2 Sollman, Ben Rose-Hulman Institute-IN 56.72
27.40 56.72 (29.32)
3 Rankin, Jonathan Transylvania University 59.70
28.46 59.70 (31.24)
4 Porter, Stephen Transylvania University 1:01.70
29.48 1:01.70 (32.22)
5 Grisham, Ben Transylvania University 1:01.88
29.78 1:01.88 (32.10)
6 Foltz, Max Rose-Hulman Institute-IN 1:02.30
30.57 1:02.30 (31.73)
Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
1 Reighley, Kaitlyn Transylvania University 1:14.79
35.96 1:14.79 (38.83)
2 Wilson, Momo M 21 Butler-IN 1:15.00
35.82 1:15.00 (39.18)
3 Montgomery, Jennifer Transylvania University 1:17.07
35.79 1:17.07 (41.28)
4 Dorris, Claire Transylvania University 1:18.55
37.25 1:18.55 (41.30)
5 Smith, Corey Rose-Hulman Institute-IN 1:20.00
37.23 1:20.00 (42.77)
6 Qualls, Allie M 20 Butler-IN 1:27.74
41.56 1:27.74 (46.18)
Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
1 Shotwell, Clayton Rose-Hulman Institute-IN 1:03.74
30.14 1:03.74 (33.60)
2 Yang, Yunan Transylvania University 1:03.91
29.93 1:03.91 (33.98)
3 Dejarnatt, Patrick Rose-Hulman Institute-IN 1:05.28
30.75 1:05.28 (34.53)
4 Settle, Daniel Transylvania University 1:05.29
30.70 1:05.29 (34.59)
5 Meyer, Matthew Rose-Hulman Institute-IN 1:07.95
31.56 1:07.95 (36.39)
6 Porter, Daniel Transylvania University 1:09.45
32.53 1:09.45 (36.92)
7 Vaslow, Aaron Rose-Hulman Institute-IN x1:15.42
35.48 1:15.42 (39.94)
Event 11 Women 200 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
1 Weston, Nikki 18 Butler-IN 2:22.44
31.70 1:08.17 (36.47) 1:46.23 (38.06) 2:22.44 (36.21)
2 Cunnien, Shannon Rose-Hulman Institute-IN 2:28.95
33.47 1:10.45 (36.98) 1:49.56 (39.11) 2:28.95 (39.39)
3 Toy, Kasey Transylvania University 2:33.36
34.51 1:13.04 (38.53) 1:53.58 (40.54) 2:33.36 (39.78)
4 Fosnot, Alyson 18 Butler-IN 2:40.78
35.31 1:15.62 (40.31) 1:57.97 (42.35) 2:40.78 (42.81)
Event 12 Men 200 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
1 Ross, Matt Rose-Hulman Institute-IN 2:00.27
27.18 57.29 (30.11) 1:28.79 (31.50) 2:00.27 (31.48)
2 Carbo, Landry Rose-Hulman Institute-IN 2:11.74
29.33 1:01.81 (32.48) 1:36.28 (34.47) 2:11.74 (35.46)
3 Bastin, Daniel Transylvania University 2:19.81
28.25 1:02.22 (33.97) 1:38.50 (36.28) 2:19.81 (41.31)
4 Bobbitt, Jonathan Transylvania University 2:21.77
29.33 1:04.76 (35.43) 1:43.91 (39.15) 2:21.77 (37.86)
5 Drake, Caleb Rose-Hulman Institute-IN 2:23.40
28.54 1:03.98 (35.44) 1:42.67 (38.69) 2:23.40 (40.73)
6 Wallen, Nathan Rose-Hulman Institute-IN x2:30.60
29.09 1:05.24 (36.15) 1:46.97 (41.73) 2:30.60 (43.63)
7 Yang, Yunan Transylvania University 2:57.76
29.50 1:13.92 (44.42) 2:02.67 (48.75) 2:57.76 (55.09)
Event 13 Women 50 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
1 Grosser, Clare Transylvania University 25.65
2 Cahill, Ali Transylvania University 25.87
3 Moles, Stephanie L 22 Butler-IN 26.78
4 Clark, Laura Transylvania University 27.06
5 Wilson, Momo M 21 Butler-IN 28.00
6 Trella, Katie Rose-Hulman Institute-IN 28.65
7 Shumate, Carley Rose-Hulman Institute-IN 29.51
8 Keyler, Maria J 21 Butler-IN 30.98
Event 14 Men 50 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
1 Huster, John Rose-Hulman Institute-IN 22.46
2 Vorst, Brent Transylvania University 22.98
3 Rankin, Jonathan Transylvania University 23.57
4 Porter, Joseph Transylvania University 24.03
5 Ulrey, Michael Rose-Hulman Institute-IN 24.19
6 Meininger, Ross Rose-Hulman Institute-IN 24.42
7 Grisham, Ben Transylvania University x24.80
8 Moravec, Matthew Rose-Hulman Institute-IN x25.27
Event 15 Women 1 mtr Diving
Name Age School Finals Score
1 Richardson, Nicole Rose-Hulman Institute-IN 153.80
2 Klaetsch, Lindsay Rose-Hulman Institute-IN 83.90
--- Clark, Laura Transylvania University x
Event 16 Men 3 mtr Diving
Name Age School Finals Score
1 Gerdov, Michael Rose-Hulman Institute-IN 253.30
2 Parzych, Mark Rose-Hulman Institute-IN 171.10
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
1 Grosser, Clare Transylvania University 55.57
27.20 55.57 (28.37)
2 Cahill, Ali Transylvania University 55.78
26.80 55.78 (28.98)
3 Wesler, Megan 19 Butler-IN 58.11
27.94 58.11 (30.17)
4 Smith, Corey Rose-Hulman Institute-IN 1:00.05
28.64 1:00.05 (31.41)
5 Champa, Teresa Transylvania University 1:01.03
29.05 1:01.03 (31.98)
6 Kohli, Caitlin Rose-Hulman Institute-IN 1:03.16
30.75 1:03.16 (32.41)
7 Taylor, Anna 21 Butler-IN 1:03.20
29.97 1:03.20 (33.23)
8 Qualls, Allie M 20 Butler-IN 1:08.33
32.16 1:08.33 (36.17)
Event 18 Men 100 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
1 Yount, Brian Rose-Hulman Institute-IN 50.77
24.48 50.77 (26.29)
2 Vorst, Brent Transylvania University 50.82
24.54 50.82 (26.28)
3 Bastin, Daniel Transylvania University 52.71
24.84 52.71 (27.87)
4 Porter, Joseph Transylvania University 54.15
25.80 54.15 (28.35)
5 Moravec, Matthew Rose-Hulman Institute-IN 54.55
26.43 54.55 (28.12)
6 Ulrey, Michael Rose-Hulman Institute-IN 54.75
26.73 54.75 (28.02)
7 Meininger, Ross Rose-Hulman Institute-IN x54.85
26.49 54.85 (28.36)
8 Bobbitt, Jonathan Transylvania University x55.70
25.91 55.70 (29.79)
Event 19 Women 200 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
1 Anderson, Lindsey Transylvania University 2:19.38
33.72 1:08.55 (34.83) 1:43.98 (35.43) 2:19.38 (35.40)
2 Hance, Stephanie Rose-Hulman Institute-IN 2:23.82
34.62 1:11.41 (36.79) 1:48.08 (36.67) 2:23.82 (35.74)
3 Davenport, Maggie Transylvania University 2:24.11
34.46 1:11.79 (37.33) 1:48.50 (36.71) 2:24.11 (35.61)
4 Wiest, Heather Rose-Hulman Institute-IN 2:28.22
35.01 1:12.86 (37.85) 1:50.90 (38.04) 2:28.22 (37.32)
5 Geise, Lisa 19 Butler-IN 2:31.68
35.22 1:13.72 (38.50) 1:53.19 (39.47) 2:31.68 (38.49)
(Event 19 Women 200 Yard Backstroke)
Name Age School Finals Time
6 Onstwedder, Jessica 18 Butler-IN 2:33.44
35.20 1:13.88 (38.68) 1:53.57 (39.69) 2:33.44 (39.87)
Event 20 Men 200 Yard Backstroke
Name Age School Finals Time
1 Sollman, Ben Rose-Hulman Institute-IN 2:04.57
29.23 1:00.57 (31.34) 1:32.65 (32.08) 2:04.57 (31.92)
2 Kendall, Michael Transylvania University 2:06.47
29.20 1:00.93 (31.73) 1:32.07 (31.14) 2:06.47 (34.40)
3 Sheets, Jake Rose-Hulman Institute-IN 2:11.16
30.92 1:04.04 (33.12) 1:38.09 (34.05) 2:11.16 (33.07)
4 Foltz, Max Rose-Hulman Institute-IN 2:13.45
31.16 1:04.13 (32.97) 1:38.89 (34.76) 2:13.45 (34.56)
*5 Grisham, Ben Transylvania University 2:18.47
31.78 1:06.89 (35.11) 1:43.27 (36.38) 2:18.47 (35.20)
*5 Porter, Stephen Transylvania University 2:18.47
31.97 1:07.06 (35.09) 1:44.66 (37.60) 2:18.47 (33.81)
7 Rankin, Jonathan Transylvania University x2:28.59
34.40 1:11.98 (37.58) 1:50.60 (38.62) 2:28.59 (37.99)
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
1 Skinner, Amanda Transylvania University 2:34.41
35.29 1:14.93 (39.64) 1:55.20 (40.27) 2:34.41 (39.21)
2 Wilson, Momo M 21 Butler-IN 2:39.65
36.68 1:17.77 (41.09) 1:59.23 (41.46) 2:39.65 (40.42)
3 Reighley, Kaitlyn Transylvania University 2:39.97
37.05 1:17.82 (40.77) 1:58.81 (40.99) 2:39.97 (41.16)
4 Montgomery, Jennifer Transylvania University 2:46.08
37.52 1:20.44 (42.92) 2:04.03 (43.59) 2:46.08 (42.05)
5 Fosnot, Alyson 18 Butler-IN 2:46.48
38.28 1:20.85 (42.57) 2:04.38 (43.53) 2:46.48 (42.10)
6 Aleksa, Deborah Rose-Hulman Institute-IN 2:50.32
39.08 1:22.60 (43.52) 2:06.77 (44.17) 2:50.32 (43.55)
7 Dorris, Claire Transylvania University x2:50.94
38.83 1:22.68 (43.85) 2:07.04 (44.36) 2:50.94 (43.90)
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
Name Age School Finals Time
1 Shotwell, Clayton Rose-Hulman Institute-IN 2:23.10
31.94 1:07.86 (35.92) 1:45.23 (37.37) 2:23.10 (37.87)
2 Mansour, Jami Transylvania University 2:25.45
32.36 1:09.23 (36.87) 1:47.28 (38.05) 2:25.45 (38.17)
3 Meyer, Matthew Rose-Hulman Institute-IN 2:26.93
33.14 1:10.92 (37.78) 1:49.13 (38.21) 2:26.93 (37.80)
4 Dejarnatt, Patrick Rose-Hulman Institute-IN 2:31.12
34.29 1:14.71 (40.42) 1:55.67 (40.96) 2:31.12 (35.45)
5 Settle, Daniel Transylvania University 2:32.86
34.11 1:13.80 (39.69) 1:54.28 (40.48) 2:32.86 (38.58)
6 Porter, Daniel Transylvania University 2:34.40
34.00 1:13.54 (39.54) 1:53.98 (40.44) 2:34.40 (40.42)
Event 23 Women 500 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
1 Johannsen, Kyle 19 Butler-IN 5:33.44
30.53 1:03.68 (33.15) 1:37.48 (33.80) 2:10.99 (33.51)
2:44.68 (33.69) 3:18.33 (33.65) 3:52.00 (33.67) 4:25.80 (33.80)
4:59.62 (33.82) 5:33.44 (33.82)
2 Toy, Kasey Transylvania University 5:38.16
31.49 1:04.59 (33.10) 1:37.86 (33.27) 2:11.84 (33.98)
2:46.08 (34.24) 3:20.26 (34.18) 3:54.33 (34.07) 4:29.12 (34.79)
5:03.76 (34.64) 5:38.16 (34.40)
3 Trella, Katie Rose-Hulman Institute-IN 5:40.05
29.91 1:03.56 (33.65) 1:37.58 (34.02) 2:11.81 (34.23)
2:46.38 (34.57) 3:21.22 (34.84) 3:56.37 (35.15) 4:31.34 (34.97)
5:06.76 (35.42) 5:40.05 (33.29)
4 Kohli, Caitlin Rose-Hulman Institute-IN 5:54.96
32.70 1:08.00 (35.30) 1:43.64 (35.64) 2:19.41 (35.77)
2:55.45 (36.04) 3:31.70 (36.25) 4:07.40 (35.70) 4:44.07 (36.67)
5:20.33 (36.26) 5:54.96 (34.63)
5 Champa, Teresa Transylvania University 6:01.56
31.32 1:06.85 (35.53) 1:43.27 (36.42) 2:19.51 (36.24)
2:56.51 (37.00) 3:33.28 (36.77) 4:10.49 (37.21) 4:47.84 (37.35)
5:25.04 (37.20) 6:01.56 (36.52)
6 Keyler, Maria J 21 Butler-IN 6:26.07
34.07 1:12.08 (38.01) 1:51.19 (39.11) 2:30.78 (39.59)
3:10.55 (39.77) 3:50.10 (39.55) 4:29.55 (39.45) 5:09.09 (39.54)
5:48.08 (38.99) 6:26.07 (37.99)
Event 24 Men 500 Yard Freestyle
Name Age School Finals Time
1 Sheets, Jake Rose-Hulman Institute-IN 5:00.21
27.61 57.74 (30.13) 1:28.42 (30.68) 1:59.10 (30.68)
2:29.80 (30.70) 3:00.34 (30.54) 3:30.81 (30.47) 4:01.23 (30.42)
4:31.59 (30.36) 5:00.21 (28.62)
2 Kendall, Michael Transylvania University 5:00.23
27.02 56.84 (29.82) 1:27.51 (30.67) 1:58.15 (30.64)
2:28.39 (30.24) 2:59.32 (30.93) 3:30.53 (31.21) 4:01.68 (31.15)
4:33.16 (31.48) 5:00.23 (27.07)
3 Krull, Alex Rose-Hulman Institute-IN 5:02.43
26.63 56.62 (29.99) 1:27.67 (31.05) 1:58.11 (30.44)
2:28.81 (30.70) 2:59.48 (30.67) 3:30.69 (31.21) 4:01.81 (31.12)
4:32.67 (30.86) 5:02.43 (29.76)
4 Yuhas, Michael Rose-Hulman Institute-IN 5:29.85
28.55 1:00.72 (32.17) 1:34.31 (33.59) 2:08.23 (33.92)
2:42.64 (34.41) 3:16.25 (33.61) 3:50.24 (33.99) 4:24.12 (33.88)
4:57.65 (33.53) 5:29.85 (32.20)
5 Foltz, Max Rose-Hulman Institute-IN x5:39.04
29.32 1:01.88 (32.56) 1:35.59 (33.71) 2:09.67 (34.08)
2:44.07 (34.40) 3:19.24 (35.17) 3:53.98 (34.74) 4:29.10 (35.12)
5:03.53 (34.43) 5:39.04 (35.51)
6 Stephens, Thomas Transylvania University 6:00.58
31.60 1:08.50 (36.90) 1:45.04 (36.54) 2:21.51 (36.47)
2:58.52 (37.01) 3:36.12 (37.60) 4:12.90 (36.78) 4:49.92 (37.02)
5:26.41 (36.49) 6:00.58 (34.17)
(Event 24 Men 500 Yard Freestyle)
Name Age School Finals Time
7 Swincher, Devin Transylvania University 6:08.19
30.30 1:05.70 (35.40) 1:43.44 (37.74) 2:22.28 (38.84)
3:00.63 (38.35) 3:39.18 (38.55) 4:17.38 (38.20) 4:56.34 (38.96)
5:33.96 (37.62) 6:08.19 (34.23)
Event 25 Women 100 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
1 Skinner, Amanda Transylvania University 1:03.55
28.82 1:03.55 (34.73)
2 Cunnien, Shannon Rose-Hulman Institute-IN 1:06.63
31.72 1:06.63 (34.91)
3 Hance, Stephanie Rose-Hulman Institute-IN 1:06.99
31.24 1:06.99 (35.75)
4 Reighley, Kaitlyn Transylvania University 1:08.22
32.45 1:08.22 (35.77)
5 Moles, Stephanie L 22 Butler-IN 1:08.40
31.89 1:08.40 (36.51)
6 Taylor, Anna 21 Butler-IN 1:11.52
34.27 1:11.52 (37.25)
7 Smith, Corey Rose-Hulman Institute-IN 1:12.23
32.76 1:12.23 (39.47)
8 Fosnot, Alyson 18 Butler-IN 1:13.97
34.60 1:13.97 (39.37)
Event 26 Men 100 Yard Butterfly
Name Age School Finals Time
1 Huster, John Rose-Hulman Institute-IN 53.60
24.82 53.60 (28.78)
2 Dugan, Joshua Rose-Hulman Institute-IN 55.87
26.02 55.87 (29.85)
3 Carbo, Landry Rose-Hulman Institute-IN 56.77
26.17 56.77 (30.60)
4 Vorst, Brent Transylvania University 57.55
26.81 57.55 (30.74)
5 Yang, Yunan Transylvania University 59.35
26.65 59.35 (32.70)
6 Drake, Caleb Rose-Hulman Institute-IN x1:00.51
27.56 1:00.51 (32.95)
7 Settle, Daniel Transylvania University 1:02.74
28.12 1:02.74 (34.62)
Event 27 Women 3 mtr Diving
Name Age School Finals Score
1 Richardson, Nicole Rose-Hulman Institute-IN 158.60
Event 28 Men 1 mtr Diving
Name Age School Finals Score
1 Gerdov, Michael Rose-Hulman Institute-IN 2572.20
2 Parzych, Mark Rose-Hulman Institute-IN 219.75
3 Ametsitsi, Julian Rose-Hulman Institute-IN 100.65
Event 29 Women 400 Yard IM
Name Age School Finals Time
1 Skinner, Amanda Transylvania University 4:47.90
30.51 1:05.28 (34.77) 1:42.34 (37.06) 2:19.79 (37.45)
3:00.90 (41.11) 3:40.44 (39.54) 4:14.85 (34.41) 4:47.90 (33.05)
2 Weston, Nikki 18 Butler-IN 4:58.33
31.29 1:07.67 (36.38) 1:46.31 (38.64) 2:24.98 (38.67)
3:06.84 (41.86) 3:50.23 (43.39) 4:24.83 (34.60) 4:58.33 (33.50)
3 Anderson, Lindsey Transylvania University 5:11.28
32.77 1:11.03 (38.26) 1:50.82 (39.79) 2:29.81 (38.99)
3:14.77 (44.96) 4:00.45 (45.68) 4:36.74 (36.29) 5:11.28 (34.54)
4 Aleksa, Deborah Rose-Hulman Institute-IN 5:12.98
34.55 1:13.44 (38.89) 1:53.77 (40.33) 2:33.31 (39.54)
3:18.20 (44.89) 4:03.14 (44.94) 4:38.82 (35.68) 5:12.98 (34.16)
5 Wiest, Heather Rose-Hulman Institute-IN 5:24.37
34.55 1:15.61 (41.06) 1:55.86 (40.25) 2:36.96 (41.10)
3:24.77 (47.81) 4:12.96 (48.19) 4:48.31 (35.35) 5:24.37 (36.06)
6 Geise, Lisa 19 Butler-IN 5:37.50
37.68 1:23.20 (45.52) 2:03.86 (40.66) 2:43.71 (39.85)
3:32.54 (48.83) 4:22.68 (50.14) 5:00.19 (37.51) 5:37.50 (37.31)
Event 30 Men 400 Yard IM
Name Age School Finals Time
1 Ross, Matt Rose-Hulman Institute-IN 4:30.83
27.55 59.09 (31.54) 1:34.20 (35.11) 2:08.74 (34.54)
2:47.21 (38.47) 3:27.52 (40.31) 3:59.96 (32.44) 4:30.83 (30.87)
2 Mansour, Jami Transylvania University 4:45.03
29.66 1:04.23 (34.57) 2:19.01 (1:14.78) 2:58.73 (39.72)
3:38.70 (39.97) 4:12.27 (33.57) 5:05.46 (53.19) 4:45.03 ( )
3 Ulrey, Andrew Rose-Hulman Institute-IN 4:48.81
29.55 1:04.20 (34.65) 1:40.69 (36.49) 2:16.52 (35.83)
3:00.95 (44.43) 3:44.97 (44.02) 4:17.64 (32.67) 4:48.81 (31.17)
4 Porter, Daniel Transylvania University 5:04.95
32.54 1:11.70 (39.16) 1:51.15 (39.45) 2:30.10 (38.95)
3:12.19 (42.09) 3:54.47 (42.28) 4:31.06 (36.59) 5:04.95 (33.89)
5 Ulrey, Michael Rose-Hulman Institute-IN 5:09.33
30.31 1:06.87 (36.56) 1:47.09 (40.22) 2:28.15 (41.06)
3:13.49 (45.34) 4:00.09 (46.60) 4:35.12 (35.03) 5:09.33 (34.21)
6 Vaslow, Aaron Rose-Hulman Institute-IN x5:24.57
31.22 1:08.12 (36.90) 1:53.41 (45.29) 2:39.07 (45.66)
3:23.69 (44.62) 4:09.88 (46.19) 4:47.91 (38.03) 5:24.57 (36.66)
Event 31 Women 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Transylvania University A 3:51.20
1) Anderson, Lindsey 2) Cahill, Ali 3) Toy, Kasey 4) Grosser, Clare
28.72 59.49 (59.49) 1:25.65 (26.16) 1:54.68 (55.19)
2:23.08 (28.40) 2:55.25 (1:00.57) 3:21.68 (26.43) 3:51.20 (55.95)
2 Butler-IN A 3:51.56
1) Wesler, Megan 19 2) Moles, Stephanie L 22 3) Johannsen, Kyle 19 4) Weston, Nikki 18
27.50 57.26 (57.26) 1:24.74 (27.48) 1:55.49 (58.23)
2:23.94 (28.45) 2:55.51 (1:00.02) 3:22.43 (26.92) 3:51.56 (56.05)
3 Rose-Hulman Institute-IN A 4:04.37
1) Cunnien, Shannon 2) Trella, Katie 3) Hance, Stephanie 4) Smith, Corey
28.31 58.60 (58.60) 1:27.95 (29.35) 2:01.12 (1:02.52)
2:30.77 (29.65) 3:03.66 (1:02.54) 3:32.69 (29.03) 4:04.37 (1:00.71)
Event 32 Men 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 Rose-Hulman Institute-IN A 3:22.53
1) Yount, Brian 2) Sollman, Ben 3) Huster, John 4) Krull, Alex
24.59 51.06 (51.06) 1:14.89 (23.83) 1:41.76 (50.70)
2:05.68 (23.92) 2:32.43 (50.67) 2:56.12 (23.69) 3:22.53 (50.10)
2 Transylvania University A 3:32.22
1) Porter, Joseph 2) Bastin, Daniel 3) Bobbitt, Jonathan 4) Mansour, Jami
26.29 55.98 (55.98) 1:20.20 (24.22) 1:47.39 (51.41)
2:11.79 (24.40) 2:40.13 (52.74) 3:04.57 (24.44) 3:32.22 (52.09)
3 Rose-Hulman Institute-IN B 3:33.72
1) Dugan, Joshua 2) Sheets, Jake 3) Carbo, Landry 4) Meininger, Ross
25.64 52.92 (52.92) 1:19.24 (26.32) 1:47.45 (54.53)
2:12.94 (25.49) 2:40.89 (53.44) 3:05.85 (24.96) 3:33.72 (52.83)
4 Rose-Hulman Institute-IN C x3:37.51
1) Laudick, Greg 2) Wallen, Nathan 3) Meyer, Matthew 4) Moravec, Matthew
25.55 54.32 (54.32) 1:19.68 (25.36) 1:48.82 (54.50)
2:14.66 (25.84) 2:43.14 (54.32) 3:08.84 (25.70) 3:37.51 (54.37)
5 Rose-Hulman Institute-IN D x3:50.38
1) Shotwell, Clayton 2) Drake, Caleb 3) Dejarnatt, Patrick 4) Yuhas, Michael
27.10 55.95 (55.95) 1:22.67 (26.72) 1:53.64 (57.69)
2:20.65 (27.01) 2:51.16 (57.52) 3:18.71 (27.55) 3:50.38 (59.22)
6 Transylvania University B 3:53.64
1) Grisham, Ben 2) Stephens, Thomas 3) Swincher, Devin 4) Settle, Daniel
25.65 55.39 (55.39) 1:23.64 (28.25) 1:56.81 (1:01.42)
2:25.83 (29.02) 2:57.42 (1:00.61) 3:22.68 (25.26) 3:53.64 (56.22)