Recap | Results

Licensed to Univ of Ill. Chicago/Masters
                                       HY-TEK's Meet Manager 11/7/2009 05:27 PM
                          Quad_Nov7_2009 - 11/7/2009                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of North Dakota  'A'                        NT    1:49.36  
     1) Medon, Veronica                 2) Gormally, Carissa              
     3) Conci, Caitlin                  4) Dalin, Devonne                 
       28.26    29.85    26.79    24.46                                    
  2 Uw-Milwaukee-WI  'A'                              1:44.88    1:50.38  
     1) Chvatal, Andrea                 2) Rossow, Kerry 21               
     3) Cardinal, Randee                4) Wardecke, Sarah                
       28.85    30.04    27.34    24.15                                    
  3 Uic  'A'                                               NT    1:50.92  
     1) Martin, Clair                   2) Harper, Sarah                  
     3) Redig, Kayla                    4) Gniatczyk, Emily               
       28.49    32.20    26.22    24.01                                    
  4 Uw-Milwaukee-WI  'B'                                   NT    1:53.86  
     1) Pease, Maggie                   2) Blohm, Emily                   
     3) Brittain, Kate                  4) Watson, Parker                 
       29.34    32.51    27.40    24.61                                    
  5 Uic  'B'                                               NT    1:53.94  
     1) Sawyer, Brooke                  2) Shallcross, Julia              
     3) Farrar, Alexandra               4) Schleebs, Hannika              
       29.10    32.70    27.42    24.72                                    
  6 University Of North Dakota  'B'                        NT    1:54.50  
     1) DeShaw, Cathryn                 2) Fristad, Kathryn               
     3) Simon, Samantha                 4) Comstock, Jenny                
       28.52    32.28    29.06    24.64                                    
  7 Butler-IN  'A'                                         NT    2:02.09  
     1) Geise, Lisa 18                  2) Wilson, Momo M 20              
     3) Weston, Nikki 18                4) Moles, Stephanie L 21          
       32.79    33.46    29.22    26.62                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uic  'A'                                               NT    1:35.03  
     1) Yemm, Steve                     2) Ikeda, Will                    
     3) Schmitt, Andrew                 4) Anderson, Brian                
       25.11    26.49    22.57    20.86                                    
  2 Uw-Milwaukee-WI  'A'                              1:30.43    1:35.51  
     1) Trelka, Kyle                    2) Huemann, Brady                 
     3) Diel, Jordan                    4) Kalinowski, Jakub 20           
       25.25    26.75    22.33    21.18                                    
  3 University Of North Dakota  'A'                        NT    1:36.03  
     1) McKenzie, Ian                   2) Yagi, Keisuke                  
     3) Moraes, Daniel                  4) Jobe, Nathan                   
       25.46    26.03    23.23    21.31                                    
  4 Uw-Milwaukee-WI  'B'                                   NT    1:37.56  
     1) Hastings, Justin                2) Keele, Sam                     
     3) Boggio, Sky                     4) Schalla, Mike                  
       25.16    27.55    23.39    21.46                                    
  5 Uic  'B'                                               NT    1:37.58  
     1) Seebeck, Cameron                2) Dunn, Evan                     
     3) Martinez, Luke                  4) Dougherty, Brenden             
       26.12    26.43    23.84    21.19                                    
  6 University Of North Dakota  'B'                        NT    1:40.68  
     1) Swanson, Ben                    2) Klasen, Bryce                  
     3) Wahl, Preston                   4) DeShaw, Andrew                 
       26.18    29.06    24.14    21.30                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wenger, Danielle          20 UWM-WI              10:06.65   10:37.52  
  2 Westfall, Jenny           21 UWM-WI              10:33.28   10:45.55  
  3 Jacobs, McKinzie             UIC                       NT   10:47.53  
  4 Lee, Rachel                  UND                       NT   10:49.94  
  5 Israel, Shaina               UIC                       NT   10:57.09  
  6 Nelson, Megan                UND                       NT   11:12.41  
  7 Johannsen, Kyle           18 Butler-IN                 NT   11:21.54  
  8 Wesler, Megan             18 Butler-IN                 NT   11:24.85  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Swol, Zach               UIC                       NT    9:38.38  
      25.69   28.33   28.42   28.94   28.95   29.14   29.08   28.98
      29.00   29.11   29.21   29.34   29.49   29.42   29.40   29.68
      29.68   29.70   29.75   27.07                                
  2 Heraly, Dan               20 UWM-WI               9:25.60    9:56.46  
      26.89   28.95   29.48   29.68   29.96   30.03   29.93   30.00
      29.90   29.91   29.75   30.23   30.34   30.16   30.51   30.43
      30.24   30.48   30.17   29.42                                
  3 Verink, Brian                UWM-WI              10:05.48   10:01.29  
      26.77   29.29   29.83   30.13   30.07   29.92   30.26   30.35
      30.66   30.43   30.74   30.56   30.44   30.51   30.54   30.39
      30.53   30.46   29.98   29.43                                
  4 Webster, Alex                UIC                       NT   10:14.75  
      27.60   30.14   30.67   31.01   31.01   31.36   31.32   31.49
      31.39   31.48   31.15   31.35   31.37   31.09   30.88   30.86
      31.35   30.71   29.81   28.71                                
  5 Ponce, Dominic               UND                       NT   10:17.48  
      28.32   30.76   30.92   30.89   30.88   31.04   30.85   31.11
      31.68   31.71   31.55   31.12   31.29   31.15   31.13   30.82
      30.96   30.46   30.32   30.52                                
  6 Gosney, Zac                  UND                       NT   10:29.61  
      27.22   29.80   30.63   31.28   31.82   31.91   31.54   31.39
      31.91   31.88   32.01   32.02   32.12   32.39   32.32   32.34
      32.33   32.04   32.19   30.47                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dalin, Dalonda               UND                       NT    1:56.61  
      27.23   29.34   30.06   29.98                                
  2 Ogle, Kelsey              20 UWM-WI               1:54.78    1:56.93  
      27.31   29.31   30.24   30.07                                
  3 Maxwell, Allison             UND                       NT    1:58.91  
      28.18   30.21   30.26   30.26                                
  4 Yanzsa, Ashley               UWM-WI               1:59.19    1:59.19  
      28.17   30.35   30.59   30.08                                
  5 Mikrut, Hannah               UIC                       NT    1:59.36  
      27.89   30.10   30.67   30.70                                
  6 Abrahamson, Emma             UND                       NT    1:59.46  
      27.95   30.42   30.52   30.57                                
  7 Rebitski, Rachel          20 UWM-WI               1:58.14    2:00.52  
      27.50   29.98   31.12   31.92                                
  8 Hare, Emily                  UIC                       NT    2:00.84  
      28.70   30.51   30.93   30.70                                
  9 Niespodzany, Heidi           UWM-WI               1:53.57    2:00.90  
      28.01   30.79   31.45   30.65                                
 10 Belter, Andrea               UIC                       NT    2:01.47  
      28.97   31.08   31.52   29.90                                
 11 Cabel, Lillian               UIC                       NT    2:02.76  
      28.64   30.99   31.66   31.47                                
 12 Schlaack, Jessica            UND                       NT    2:07.58  
      29.04   32.76   33.56   32.22                                
 13 Wilson, Momo M            20 Butler-IN                 NT    2:17.81  
      31.29   35.21   36.16   35.15                                
 14 Hannon, Bridget           18 Butler-IN                 NT    2:24.64  
      33.34   37.31   37.24   36.75                                
 15 Geise, Lisa               18 Butler-IN                 NT    2:24.74  
      32.36   36.44   38.28   37.66                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welchlin, Nathan             UWM-WI               1:43.12    1:42.41  
      23.94   25.83   26.47   26.17                                
  2 Moraes, Daniel               UND                       NT    1:44.12  
      24.94   26.64   26.53   26.01                                
  3 Martinez, Luke               UIC                       NT    1:44.88  
      24.14   26.19   27.05   27.50                                
  4 Trelka, Kyle                 UWM-WI               1:41.82    1:45.42  
      24.49   26.54   26.81   27.58                                
  5 Philbin, George              UND                       NT    1:46.61  
      24.57   26.80   27.61   27.63                                
  6 Smith, Cris                  UWM-WI               1:47.47    1:47.09  
      24.84   26.91   27.38   27.96                                
  7 Dougherty, Brenden           UIC                       NT    1:48.47  
      24.20   26.98   28.06   29.23                                
  8 Garner, Brady                UWM-WI               1:48.18    1:48.72  
      25.73   27.11   27.65   28.23                                
  9 Handlen, Kyle                UIC                       NT    1:49.57  
      25.16   27.67   28.27   28.47                                
 10 Reilly, Mike                 UIC                       NT    1:52.70  
      25.05   27.92   29.61   30.12                                
 11 Berrns, Nick                 UND                       NT    1:53.69  
      26.25   28.51   29.53   29.40                                
 12 Swanholm, Anthony            UND                       NT    1:53.88  
      26.44   28.64   29.34   29.46                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Clair                UIC                       NT      59.35  
      29.29   30.06                                                
  2 Medon, Veronica              UND                       NT      59.40  
      28.86   30.54                                                
  3 DeShaw, Cathryn              UND                       NT      59.50  
      29.32   30.18                                                
  4 Gross, Ellie              20 UWM-WI               1:01.23    1:00.51  
      29.50   31.01                                                
  5 Chapman, Danielle            UWM-WI               1:00.87    1:01.95  
      30.53   31.42                                                
  6 Wisdorf, Jenna               UWM-WI               1:02.06    1:02.45  
      30.13   32.32                                                
  7 Zemjanis, Sarma              UIC                       NT    1:02.69  
      30.65   32.04                                                
  8 Pease, Maggie                UWM-WI               1:01.10    1:02.77  
      30.72   32.05                                                
  9 Wegrzynowicz, Patricia       UIC                       NT    1:03.70  
      31.18   32.52                                                
 10 Johnson, Katelyn             UND                       NT    1:05.66  
      32.25   33.41                                                
 11 Kahnke, Jessica              UND                       NT    1:08.93  
      32.64   36.29                                                
 12 Onstwedder, Jessica       17 Butler-IN                 NT    1:09.59  
      33.78   35.81                                                
 13 Lawson, Caitlyn           18 Butler-IN                 NT    1:14.82  
      36.14   38.68                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yemm, Steve                  UIC                       NT      52.38  
      25.69   26.69                                                
  2 Hastings, Justin             UWM-WI                 52.79      53.12  
      25.92   27.20                                                
  3 Kluczinske, Matt          20 UWM-WI                 51.21      53.38  
      25.87   27.51                                                
  4 Waldhart, Jeremy          22 UWM-WI                 50.68      54.26  
      26.57   27.69                                                
  5 McKenzie, Ian                UND                       NT      54.40  
      26.15   28.25                                                
  6 Van Swol, Zach               UIC                       NT      54.63  
      26.95   27.68                                                
  7 Fillingham, Chase            UND                       NT      54.74  
      26.65   28.09                                                
  8 Peterson, Andy               UIC                       NT      54.99  
      26.87   28.12                                                
  9 Lichinsky, Ed             21 UWM-WI                 55.47      56.16  
      27.12   29.04                                                
 10 Swanson, Ben                 UND                       NT      56.39  
      27.14   29.25                                                
 11 DeShaw, Andrew               UND                       NT      58.85  
      28.77   30.08                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rossow, Kerry             21 UWM-WI               1:04.48    1:05.75  
      31.30   34.45                                                
  2 Gormally, Carissa            UND                       NT    1:05.83  
      30.95   34.88                                                
  3 Nennig, Bailey            21 UWM-WI               1:06.18    1:08.72  
      32.50   36.22                                                
  4 Lee, Rachel                  UND                       NT    1:09.73  
      33.30   36.43                                                
  5 Simon, Samantha              UND                       NT    1:10.01  
      32.58   37.43                                                
  6 Walsh, Sarah                 UIC                       NT    1:10.11  
      33.09   37.02                                                
  7 Blohm, Emily                 UWM-WI               1:09.60    1:10.38  
      33.51   36.87                                                
  8 Harper, Sarah                UIC                       NT    1:10.81  
      33.61   37.20                                                
  9 Slattery, Shannon            UWM-WI               1:12.06    1:11.23  
      33.88   37.35                                                
 10 Fristad, Kathryn             UND                       NT    1:11.31  
      33.51   37.80                                                
 11 Shallcross, Julia            UIC                       NT    1:12.37  
      34.02   38.35                                                
 12 Fosnot, Alyson            18 Butler-IN                 NT    1:19.41  
      37.14   42.27                                                
 13 Qualls, Allie M           19 Butler-IN                 NT    1:30.42  
      42.98   47.44                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yagi, Keisuke                UND                       NT      58.18  
      27.63   30.55                                                
  2 Ikeda, Will                  UIC                       NT      59.37  
      28.03   31.34                                                
  3 Huemann, Brady               UWM-WI                 58.86      59.96  
      28.07   31.89                                                
  4 Keele, Sam                   UWM-WI                 57.27    1:00.72  
      28.30   32.42                                                
  5 Young, Sho                   UWM-WI               1:04.38    1:02.77  
      29.39   33.38                                                
  6 Klasen, Bryce                UND                       NT    1:04.28  
      30.34   33.94                                                
  7 Brady, Mike                  UWM-WI                    NT    1:04.79  
      30.20   34.59                                                
  8 Wahl, Preston                UND                       NT    1:05.14  
      30.48   34.66                                                
  9 Hare, Mike                   UIC                       NT    1:05.48  
      30.55   34.93                                                
 10 Singh, Rahul                 UIC                       NT    1:06.80  
      30.83   35.97                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redig, Kayla                 UIC                       NT    2:09.09  
      29.43   33.20   33.32   33.14                                
  2 Sawyer, Brooke               UIC                       NT    2:09.98  
      29.59   33.51   33.45   33.43                                
  3 Beck, Maggi                  UWM-WI               2:11.50    2:12.51  
      30.27   32.95   33.94   35.35                                
  4 Conci, Caitlin               UND                       NT    2:12.83  
      29.53   33.27   34.75   35.28                                
  5 Maxwell, Allison             UND                       NT    2:15.99  
      30.25   34.30   35.43   36.01                                
  6 Whitney, Trinity             UWM-WI                    NT    2:18.42  
      30.23   34.87   36.39   36.93                                
  7 Nelson, Megan                UND                       NT    2:18.43  
      30.90   35.26   35.95   36.32                                
  8 Lapeta, Meghan               UIC                       NT    2:23.39  
      31.38   35.90   37.95   38.16                                
  9 Brittain, Kate               UWM-WI               2:20.64    2:23.46  
      31.15   35.54   38.34   38.43                                
 10 Moles, Stephanie L        21 Butler-IN                 NT    2:33.84  
      33.84   39.67   39.97   40.36                                
 11 Taylor, Anna              21 Butler-IN                 NT    2:45.27  
      34.65   41.85   44.28   44.49                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitt, Andrew              UIC                       NT    1:53.41  
      25.26   28.96   29.40   29.79                                
  2 Dunn, Evan                   UIC                       NT    1:54.80  
      25.69   29.69   29.28   30.14                                
  3 Boggio, Sky                  UWM-WI               1:51.51    1:57.91  
      25.63   30.13   30.90   31.25                                
  4 Green, Evan                  UWM-WI               1:51.27    1:58.98  
      28.01   30.61   30.39   29.97                                
  5 Diel, Jordan                 UWM-WI               1:51.25    1:59.88  
      25.83   30.25   31.05   32.75                                
  6 Wise, Greg                   UWM-WI                    NT    2:01.22  
      27.36   30.54   31.46   31.86                                
  7 Mell, Steven                 UIC                       NT    2:01.51  
      27.50   30.80   30.99   32.22                                
  8 Gensler, Ryan                UIC                       NT    2:04.05  
      27.48   31.26   32.40   32.91                                
  9 Ponce, Dominic               UND                       NT    2:05.71  
      27.96   31.96   33.19   32.60                                
 10 Blankenship, Jeremy          UND                       NT    2:06.48  
      28.32   32.67   33.04   32.45                                
 11 Larson, Clinton              UND                       NT    2:11.59  
      27.48   32.22   35.67   36.22                                
 12 Berrns, Nick                 UND                       NT    2:20.42  
      30.47   34.58   37.11   38.26                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gniatczyk, Emily             UIC                       NT      24.30  
  2 Dalin, Devonne               UND                       NT      24.63  
  3 Wardecke, Sarah              UWM-WI                 23.76      24.73  
  4 Watson, Parker               UWM-WI                 25.19      25.08  
  5 Schleebs, Hannika            UIC                       NT      25.11  
  6 Comstock, Jenny              UND                       NT      25.25  
  7 Chapman, Danielle            UWM-WI                 24.50      25.29  
  8 Niespodzany, Heidi           UWM-WI                 25.70      25.43  
  9 Zemjanis, Sarma              UIC                       NT      25.58  
 10 Belter, Andrea               UIC                       NT      26.25  
 11 Schlaack, Jessica            UND                       NT      26.45  
 12 Weston, Nikki             18 Butler-IN                 NT      26.74  
 13 Kahnke, Jessica              UND                       NT      28.00  
 14 Onstwedder, Jessica       17 Butler-IN                 NT      29.45  
 15 Qualls, Allie M           19 Butler-IN                 NT      31.20  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Brian              UIC                       NT      21.41  
  2 Kalinowski, Jakub         20 UWM-WI                 20.12      21.47  
  3 Jobe, Nathan                 UND                       NT      21.77  
  3 Trelka, Kyle                 UWM-WI                 20.72      21.77  
  5 Kalafut, Mark                UIC                       NT      21.79  
  6 Seebeck, Cameron             UIC                       NT      21.85  
  7 Schalla, Mike                UWM-WI                 22.00      21.87  
  8 Adams, Ben                   UND                       NT      21.97  
  9 DeShaw, Andrew               UND                       NT      22.38  
 10 Lichinsky, Ed             21 UWM-WI                 20.87      22.52  
 11 Kamper, Joe                  UIC                       NT      22.78  
 12 Goll, Andrew                 UND                       NT      22.86  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George, Kelsey            21 UWM-WI                269.03     233.70  
  2 Griffiths, Aubrey            UWM-WI                224.45     222.25  
  3 Girard, Katie                UND                       NT     217.10  
  4 Roy, Lauren               20 UWM-WI                228.50     215.70  
  5 Varichak, Stephenie          UND                       NT     212.70  
  6 Heath, Laurel                UIC                       NT     210.90  
  7 Keidel, Megan                UND                       NT     210.40  
  8 Grimm, Rachel             21 UWM-WI                239.80     206.15  
  9 Werner, Katie                UWM-WI                    NT     201.40  
 10 Hearn, Morgan                UWM-WI                204.83     192.15  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koll, Jake                   UWM-WI                249.85     252.00  
  2 Grecco, Mike                 UIC                       NT     231.95  
  3 Conner, Shane                UWM-WI                211.30     229.08  
  4 Farley, Matt                 UIC                       NT     227.75  
  5 Heger, Kevin                 UIC                       NT     227.30  
  6 Cheshire, Curtis             UIC                       NT     186.10  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gormally, Carissa            UND                       NT      51.96  
      25.16   26.80                                                
  2 Gniatczyk, Emily             UIC                       NT      52.52  
      25.28   27.24                                                
  3 Wardecke, Sarah              UWM-WI                 52.25      52.88  
      25.57   27.31                                                
  4 Dalin, Devonne               UND                       NT      53.33  
      25.77   27.56                                                
  5 Cardinal, Randee             UWM-WI                 54.81      54.16  
      26.31   27.85                                                
  6 Watson, Parker               UWM-WI                 54.56      54.38  
      26.34   28.04                                                
  7 Gross, Ellie              20 UWM-WI                 53.34      55.07  
      26.38   28.69                                                
  8 Abrahamson, Emma             UND                       NT      55.09  
      26.34   28.75                                                
  9 Schleebs, Hannika            UIC                       NT      55.12  
      26.84   28.28                                                
 10 Mikrut, Hannah               UIC                       NT      55.54  
      26.67   28.87                                                
 11 Hare, Emily                  UIC                       NT      56.95  
      27.42   29.53                                                
 12 Schlaack, Jessica            UND                       NT      57.37  
      28.07   29.30                                                
 13 Wesler, Megan             18 Butler-IN                 NT      57.75  
      27.18   30.57                                                
 14 Hannon, Bridget           18 Butler-IN                 NT    1:07.05  
      32.15   34.90                                                
 15 Qualls, Allie M           19 Butler-IN                 NT    1:07.49  
      32.01   35.48                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Brian              UIC                       NT      46.76  
      22.88   23.88                                                
  2 Welchlin, Nathan             UWM-WI                 47.38      46.82  
      22.58   24.24                                                
  3 Kalinowski, Jakub         20 UWM-WI                 44.61      47.39  
      23.05   24.34                                                
  4 Schalla, Mike                UWM-WI                 48.51      47.42  
      22.78   24.64                                                
  5 Kalafut, Mark                UIC                       NT      47.75  
      22.69   25.06                                                
  6 Adams, Ben                   UND                       NT      48.71  
      23.34   25.37                                                
  7 Sandvold, Caleb              UWM-WI                 48.39      49.00  
      23.36   25.64                                                
  8 Philbin, George              UND                       NT      49.01  
      23.49   25.52                                                
  9 Jobe, Nathan                 UND                       NT      49.02  
      23.27   25.75                                                
 10 Handlen, Kyle                UIC                       NT      49.62  
      23.72   25.90                                                
 11 Reilly, Mike                 UIC                       NT      50.22  
      23.72   26.50                                                
 12 Goll, Andrew                 UND                       NT      51.39  
      24.43   26.96                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Medon, Veronica              UND                       NT    2:06.18  
      29.58   32.32   32.87   31.41                                
  2 Martin, Clair                UIC                       NT    2:06.93  
      29.67   31.36   32.52   33.38                                
  3 DeShaw, Cathryn              UND                       NT    2:08.74  
      30.35   32.89   33.00   32.50                                
  4 Sawyer, Brooke               UIC                       NT    2:09.03  
      31.45   33.55   32.70   31.33                                
  5 Farrar, Alexandra            UIC                       NT    2:10.19  
      30.01   32.20   33.57   34.41                                
  6 Chapman, Danielle            UWM-WI               2:05.45    2:10.49  
      31.35   33.32   33.22   32.60                                
  7 Berg, Shea                   UWM-WI               2:16.28    2:11.72  
      30.90   32.87   33.98   33.97                                
  8 Beck, Maggi                  UWM-WI               2:14.15    2:14.55  
      31.61   33.64   34.63   34.67                                
  9 Pease, Maggie                UWM-WI               2:10.86    2:18.21  
      33.20   35.10   35.03   34.88                                
 10 Johnson, Katelyn             UND                       NT    2:18.92  
      32.89   34.81   35.69   35.53                                
 11 Kahnke, Jessica              UND                       NT    2:25.43  
      32.98   36.51   38.08   37.86                                
 12 Onstwedder, Jessica       17 Butler-IN                 NT    2:27.48  
      33.89   36.20   38.64   38.75                                
 13 Lawson, Caitlyn           18 Butler-IN                 NT    2:35.36  
      37.24   39.39   39.30   39.43                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kluczinske, Matt          20 UWM-WI               1:52.14    1:56.13  
      27.90   29.73   29.52   28.98                                
  2 Martinez, Luke               UIC                       NT    1:56.58  
      27.40   29.67   30.08   29.43                                
  3 Hastings, Justin             UWM-WI               1:54.74    1:56.95  
      27.05   29.72   30.73   29.45                                
  4 Waldhart, Jeremy          22 UWM-WI               1:47.68    1:57.04  
      28.03   29.84   29.80   29.37                                
  5 Peterson, Andy               UIC                       NT    1:57.88  
      28.02   30.10   30.38   29.38                                
  6 Fillingham, Chase            UND                       NT    1:59.31  
      28.48   30.53   30.63   29.67                                
  7 McKenzie, Ian                UND                       NT    2:01.00  
      28.57   31.22   30.52   30.69                                
  8 Korth, Konrad                UIC                       NT    2:02.71  
      29.62   30.60   31.41   31.08                                
  9 Gensler, Ryan                UIC                       NT    2:05.49  
      28.42   31.31   32.73   33.03                                
 10 Ponce, Dominic               UND                       NT    2:06.35  
      27.97   31.29   33.86   33.23                                
 11 Swanson, Ben                 UND                       NT    2:08.27  
      31.13   32.63   33.06   31.45                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rossow, Kerry             21 UWM-WI               2:21.85    2:22.21  
      32.50   36.81   36.23   36.67                                
  2 Nennig, Bailey            21 UWM-WI               2:20.21    2:26.38  
      33.51   37.41   38.01   37.45                                
  3 Lee, Rachel                  UND                       NT    2:27.58  
      34.40   38.28   37.24   37.66                                
  4 Jacobs, McKinzie             UIC                       NT    2:28.75  
      34.25   37.64   38.26   38.60                                
  5 Andrews, Taylor              UWM-WI                    NT    2:30.32  
      34.13   38.50   39.07   38.62                                
  6 Blohm, Emily                 UWM-WI               2:29.19    2:30.74  
      34.78   38.36   39.21   38.39                                
  7 Fristad, Kathryn             UND                       NT    2:32.87  
      33.72   38.69   39.36   41.10                                
  8 Harper, Sarah                UIC                       NT    2:33.58  
      34.74   38.44   38.93   41.47                                
  9 Simon, Samantha              UND                       NT    2:35.17  
      33.67   39.15   40.37   41.98                                
 10 Comstock, Jenny              UND                       NT    2:39.11  
      36.34   40.17   40.78   41.82                                
 11 Shallcross, Julia            UIC                       NT    2:40.75  
      35.15   40.75   42.40   42.45                                
 12 Wilson, Momo M            20 Butler-IN                 NT    2:42.62  
      37.14   41.51   42.21   41.76                                
 13 Fosnot, Alyson            18 Butler-IN                 NT    2:50.91  
      38.41   43.57   44.07   44.86                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ikeda, Will                  UIC                       NT    2:05.59  
      28.35   32.34   32.93   31.97                                
  2 Yagi, Keisuke                UND                       NT    2:08.05  
      29.02   32.35   32.99   33.69                                
  3 Huemann, Brady               UWM-WI               2:07.40    2:10.10  
      29.26   32.94   33.68   34.22                                
  4 Dunn, Evan                   UIC                       NT    2:12.04  
      29.41   33.77   34.03   34.83                                
  5 Keele, Sam                   UWM-WI               2:06.47    2:15.68  
      29.69   34.33   35.46   36.20                                
  6 Young, Sho                   UWM-WI               2:19.30    2:18.97  
  7 Klasen, Bryce                UND                       NT    2:21.36  
      31.63   35.90   36.62   37.21                                
  8 Brady, Mike                  UWM-WI                    NT    2:25.05  
      31.86   36.64   37.89   38.66                                
  9 Wahl, Preston                UND                       NT    2:25.17  
      32.19   37.14   38.36   37.48                                
 10 Swanholm, Anthony            UND                       NT    2:28.24  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wenger, Danielle          20 UWM-WI               4:55.29    5:07.08  
      27.86   30.30   30.68   31.11   31.10   31.56   31.60   31.86
      31.34   29.67                                                
  2 Westfall, Jenny           21 UWM-WI               5:09.60    5:15.80  
      28.90   31.40   32.04   31.88   32.28   32.35   32.21   31.94
      31.82   30.98                                                
  3 Dalin, Dalonda               UND                       NT    5:17.52  
      27.69   30.04   30.84   31.89   32.25   33.20   33.32   33.39
      32.86   32.04                                                
  4 Ogle, Kelsey              20 UWM-WI               5:09.77    5:20.14  
      29.52   32.50   32.71   32.84   32.85   32.99   32.19   31.70
      31.91   30.93                                                
  5 Johnson, Katelyn             UND                       NT    5:22.21  
      29.63   32.00   32.43   32.91   33.02   32.88   32.85   32.47
      32.34   31.68                                                
  6 Israel, Shaina               UIC                       NT    5:23.35  
      28.93   31.67   32.15   32.68   32.61   33.13   33.16   33.22
      33.20   32.60                                                
  7 Wegrzynowicz, Patricia       UIC                       NT    5:25.60  
      29.70   32.06   32.54   32.99   33.09   33.22   33.26   33.22
      33.26   32.26                                                
  8 Nelson, Megan                UND                       NT    5:26.53  
      29.40   31.51   32.06   32.57   33.23   33.47   33.60   34.06
      33.94   32.69                                                
  9 Lapeta, Meghan               UIC                       NT    5:28.03  
      30.29   32.57   32.65   32.89   33.32   33.32   33.44   33.56
      33.40   32.59                                                
 10 Rebitski, Rachel          20 UWM-WI               5:14.90    5:30.23  
      30.03   32.33   33.05   33.55   33.92   33.92   33.84   33.56
      33.17   32.86                                                
 11 Moles, Stephanie L        21 Butler-IN                 NT    5:35.86  
      30.62   34.32   34.27   34.19   34.27   33.99   33.96   34.02
      33.65   32.57                                                
 12 Johannsen, Kyle           18 Butler-IN                 NT    5:35.90  
      30.55   33.46   34.11   34.02   34.16   34.00   34.33   34.22
      34.07   32.98                                                
 13 Kahnke, Jessica              UND                       NT    5:53.59  
      30.55   34.13   35.47   35.55   35.59   35.82   36.16   37.20
      37.00   36.12                                                
 -- Taylor, Anna              21 Butler-IN                 NT   X6:11.87  
      32.39   35.73   37.28   38.45   37.98   38.13   38.42   38.27
      38.44   36.78                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Swol, Zach               UIC                       NT    4:41.50  
      25.49   28.21   28.73   28.94   28.96   28.87   29.26   29.19
      27.23   26.62                                                
  2 Heraly, Dan               20 UWM-WI               4:35.79    4:46.49  
      25.77   28.29   28.88   28.82   29.24   28.89   29.16   29.21
      28.93   29.30                                                
  3 Kraai, Zac                   UWM-WI               4:55.74    4:51.41  
      25.72   28.38   29.14   29.44   29.61   29.49   29.90   30.24
      30.21   29.28                                                
  4 Verink, Brian                UWM-WI                    NT    4:53.61  
      26.47   28.66   29.39   29.83   30.35   29.84   30.29   30.12
      29.81   28.85                                                
  5 Philbin, George              UND                       NT    4:53.86  
      26.99   29.51   30.40   30.09   30.15   30.43   30.11   29.80
      29.21   27.17                                                
  6 Sarran, Marc                 UIC                       NT    4:54.33  
      26.55   28.94   29.97   29.91   30.25   30.37   30.10   29.36
      30.26   28.62                                                
  7 Webster, Alex                UIC                       NT    4:54.69  
      27.11   29.53   30.08   30.11   30.16   30.23   30.45   29.87
      29.38   27.77                                                
  8 Goggans, Ryan                UWM-WI               4:56.51    4:57.36  
      26.14   28.68   29.75   30.39   30.83   30.56   30.66   30.70
      30.15   29.50                                                
  9 Gosney, Zac                  UND                       NT    5:03.42  
      26.91   29.83   30.26   30.93   30.64   31.03   31.24   31.35
      31.37   29.86                                                
 10 Mell, Steven                 UIC                       NT    5:05.67  
      27.66   30.13   31.09   31.14   31.22   29.29   30.69   31.46
      31.49   31.50                                                
 11 Blankenship, Jeremy          UND                       NT    5:10.29  
      27.85   30.55   31.48   31.50   31.81   31.80   31.50   31.72
      31.70   30.38                                                
 12 Berrns, Nick                 UND                       NT    5:15.45  
      28.00   31.18   31.54   31.87   31.79   31.94   32.29   32.92
      32.57   31.35                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redig, Kayla                 UIC                       NT      58.48  
      28.05   30.43                                                
  2 Wardecke, Sarah              UWM-WI                 59.00      58.83  
      27.80   31.03                                                
  3 Conci, Caitlin               UND                       NT      59.69  
      27.78   31.91                                                
  4 Medon, Veronica              UND                       NT    1:01.00  
      27.99   33.01                                                
  5 Farrar, Alexandra            UIC                       NT    1:01.66  
      28.23   33.43                                                
  6 Niespodzany, Heidi           UWM-WI                    NT    1:01.76  
      29.36   32.40                                                
  7 Cardinal, Randee             UWM-WI               1:01.44    1:01.88  
      28.37   33.51                                                
  8 Brittain, Kate               UWM-WI               1:01.77    1:02.30  
      29.10   33.20                                                
  9 Abrahamson, Emma             UND                       NT    1:02.60  
      29.21   33.39                                                
 10 Belter, Andrea               UIC                       NT    1:04.14  
      30.05   34.09                                                
 11 Simon, Samantha              UND                       NT    1:06.31  
      30.37   35.94                                                
 12 Wesler, Megan             18 Butler-IN                 NT    1:06.91  
      31.01   35.90                                                
 13 Geise, Lisa               18 Butler-IN                 NT    1:18.30  
      34.26   44.04                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yemm, Steve                  UIC                       NT      50.07  
      23.42   26.65                                                
  2 Diel, Jordan                 UWM-WI                 48.71      50.62  
      23.63   26.99                                                
  3 Schmitt, Andrew              UIC                       NT      50.63  
      23.93   26.70                                                
  4 Welchlin, Nathan             UWM-WI                    NT      51.15  
      24.35   26.80                                                
  5 Boggio, Sky                  UWM-WI                 49.88      52.92  
      24.51   28.41                                                
  6 Moraes, Daniel               UND                       NT      53.30  
      24.92   28.38                                                
  7 Green, Evan                  UWM-WI                 50.71      53.71  
      25.43   28.28                                                
  8 Adams, Ben                   UND                       NT      54.57  
      25.86   28.71                                                
  9 Gensler, Ryan                UIC                       NT      54.71  
      25.27   29.44                                                
 10 Wahl, Preston                UND                       NT      55.84  
      25.30   30.54                                                
 11 Larson, Clinton              UND                       NT      55.96  
      26.23   29.73                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George, Kelsey            21 UWM-WI                259.28     270.75  
  2 Grimm, Rachel             21 UWM-WI                264.68     258.90  
  3 Keidel, Megan                UND                       NT     245.55  
  4 Roy, Lauren               20 UWM-WI                255.00     233.90  
  5 Varichak, Stephenie          UND                       NT     217.10  
  6 Heath, Laurel                UIC                       NT     216.60  
  7 Girard, Katie                UND                       NT     214.30  
  8 Hearn, Morgan                UWM-WI                232.88     205.70  
  9 Werner, Katie                UWM-WI                    NT     194.30  
 10 Griffiths, Aubrey            UWM-WI                205.80     182.85  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grecco, Mike                 UIC                       NT     289.20  
  2 Koll, Jake                   UWM-WI                268.85     242.10  
  3 Conner, Shane                UWM-WI                254.25     238.50  
  4 Heger, Kevin                 UIC                       NT     231.55  
  5 Farley, Matt                 UIC                       NT     209.75  
  6 Cheshire, Curtis             UIC                       NT     174.95  
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Maggi                  UWM-WI               4:36.01    4:37.66  
      29.22   33.47   35.09   35.00   40.03   40.50   32.45   31.90
  2 Maxwell, Allison             UND                       NT    4:40.94  
      29.75   34.52   37.46   36.56   40.36 1:42.29                
  3 Jacobs, McKinzie             UIC                       NT    4:42.15  
      31.04   35.32   37.03   35.96   39.30   39.68   32.89   30.93
  4 Dalin, Dalonda               UND                       NT    4:42.30  
      30.15   35.84   36.80   35.90   41.15   41.66   30.37   30.43
  5 Nennig, Bailey            21 UWM-WI               4:26.05    4:42.74  
  6 Winius, Ali               21 UWM-WI               4:36.77    4:44.56  
      29.70   33.86   37.04   36.43   39.93   41.16   33.75   32.69
  7 Blohm, Emily                 UWM-WI                    NT    4:46.40  
      31.27   35.35   37.97   37.08   38.84   39.42   33.86   32.61
  8 Lee, Rachel                  UND                       NT    4:46.45  
      30.75   36.13   39.99   38.27   38.93   39.15   32.57   30.66
  9 Sawyer, Brooke               UIC                       NT    4:46.69  
      30.65   34.99   37.81   35.74   41.97   41.26   33.46   30.81
 10 Cabel, Lillian               UIC                       NT    4:49.77  
      31.55   35.61   36.75   35.60   41.38   42.21   33.85   32.82
 11 Johnson, Katelyn             UND                       NT    4:52.35  
      31.23   36.11   38.03   37.05   42.17   42.24   33.32   32.20
 12 Hare, Emily                  UIC                       NT    4:59.27  
      31.46   36.36   38.60   37.29   44.42   45.07   33.73   32.34
 13 Weston, Nikki             18 Butler-IN                 NT    5:01.97  
      31.78   36.30   40.49   40.05   42.92   42.75   34.94   32.74
 14 Lawson, Caitlyn           18 Butler-IN                 NT    5:25.89  
      35.23   43.08   42.26   41.59   44.70   44.88   37.75   36.40
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Evan                   UIC                       NT    4:09.64  
      25.89   30.72   32.75   33.26   35.60   35.94   28.66   26.82
  2 Martinez, Luke               UIC                       NT    4:09.88  
      26.87   30.02   31.04   31.30   36.72   37.29   28.83   27.81
  3 Fillingham, Chase            UND                       NT    4:16.59  
      27.17   31.79   33.97   33.17   36.90   37.00   29.42   27.17
  4 Yagi, Keisuke                UND                       NT    4:17.22  
      27.31   31.62   35.73   34.81   33.45   33.87   30.45   29.98
  5 Waldhart, Jeremy          22 UWM-WI               3:58.20    4:17.23  
      27.27   30.91   32.93   32.25   37.17   37.23   30.41   29.06
  6 Smith, Cris                  UWM-WI                    NT    4:20.79  
      26.13   30.09   33.22   33.76   38.92   39.70   29.45   29.52
  7 Hastings, Justin             UWM-WI               4:05.11    4:21.58  
      25.50   30.48   32.52   32.63   39.12   39.41   31.74   30.18
  8 Huemann, Brady               UWM-WI               4:06.39    4:21.98  
      27.48   32.55   34.81   35.56   34.36   36.52   31.70   29.00
  9 Korth, Konrad                UIC                       NT    4:22.49  
      28.03   31.67   34.14   33.26   38.88   39.21   29.74   27.56
 10 Ponce, Dominic               UND                       NT    4:23.70  
      28.06   31.69   34.06   33.24   38.51   37.50   30.41   30.23
 11 Swanholm, Anthony            UND                       NT    4:43.86  
      29.35   34.62   38.15   37.29   38.81   40.39   33.41   31.84
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of North Dakota  'A'                        NT    3:33.11  
     1) Gormally, Carissa               2) Dalin, Devonne                 
     3) Dalin, Dalonda                  4) Maxwell, Allison               
       24.84    51.70    24.96    53.14    26.01    54.56    25.27    53.71
  2 Uic  'B'                                               NT    3:36.26  
     1) Mikrut, Hannah                  2) Zemjanis, Sarma                
     3) Martin, Clair                   4) Farrar, Alexandra              
       25.15    52.38    26.10    54.16    26.33    55.15    25.84    54.57
  3 Uw-Milwaukee-WI  'A'                              3:28.50    3:36.44  
     1) Cardinal, Randee                2) Ogle, Kelsey 20                
     3) Chapman, Danielle               4) Gross, Ellie 20                
       25.97    54.41    25.99    54.05    25.64    54.31    25.28    53.67
  4 Uw-Milwaukee-WI  'B'                                   NT    3:40.61  
     1) Niespodzany, Heidi              2) Nennig, Bailey 21              
     3) Watson, Parker                  4) Beck, Maggi                    
       27.27    56.06    26.98    55.75    25.44    53.93    26.10    54.87
  5 University Of North Dakota  'B'                        NT    3:43.65  
     1) DeShaw, Cathryn                 2) Schlaack, Jessica              
     3) Conci, Caitlin                  4) Abrahamson, Emma               
       27.20    56.02    27.66    57.42    26.62    55.72    25.62    54.49
  6 Uic  'A'                                               NT    3:43.94  
     1) Gniatczyk, Emily                2) Schleebs, Hannika              
     3) Belter, Andrea                  4) Redig, Kayla                   
       27.35    55.91    26.45    55.69    26.33    55.90    26.80    56.44
  7 Butler-IN  'A'                                         NT    3:53.89  
     1) Wesler, Megan 18                2) Moles, Stephanie L 21          
     3) Wilson, Momo M 20               4) Weston, Nikki 18               
       27.42    57.31    27.95    59.01    28.17  1:00.10    57.47         
  8 Butler-IN  'B'                                         NT    4:22.17  
     1) Onstwedder, Jessica 17          2) Taylor, Anna 21                
     3) Fosnot, Alyson 18               4) Lawson, Caitlyn 18             
       29.97  1:03.20    30.17  1:04.22    33.27  1:09.89    30.34  1:04.86
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uic  'A'                                               NT    3:05.87  
     1) Yemm, Steve                     2) Kalafut, Mark                  
     3) Dougherty, Brenden              4) Anderson, Brian                
       22.09    46.45    22.31    47.67    21.91    46.51    21.08    45.24
  2 Uw-Milwaukee-WI  'A'                              3:00.68    3:06.75  
     1) Trelka, Kyle                    2) Welchlin, Nathan               
     3) Kalinowski, Jakub 20            4) Heraly, Dan 20                 
       22.68    47.07    22.22    46.30    22.02    46.29    21.90    47.09
  3 Uw-Milwaukee-WI  'B'                                   NT    3:10.80  
     1) Schalla, Mike                   2) Diel, Jordan                   
     3) Sandvold, Caleb                 4) Green, Evan                    
       22.46    47.24    22.61    47.08    22.43    47.82    23.09    48.66
  4 University Of North Dakota  'A'                        NT    3:11.07  
     1) McKenzie, Ian                   2) Adams, Ben                     
     3) Jobe, Nathan                    4) Moraes, Daniel                 
       22.96    47.60    22.71    47.96    22.07    48.65    22.28    46.86
  5 Uic  'B'                                               NT    3:16.99  
     1) Kamper, Joe                     2) Hare, Mike                     
     3) Van Swol, Zach                  4) Schmitt, Andrew                
       23.78    49.66    23.62    49.90    23.10    48.96    22.86    48.47
  6 University Of North Dakota  'B'                        NT    3:18.58  
     1) Larson, Clinton                 2) Philbin, George                
     3) Goll, Andrew                    4) DeShaw, Andrew                 
       23.90    50.61    22.78    48.15    23.53    50.60    23.06    49.22