Legg, Clark, Gauson Pace Bulldogs

CHARLESTON, ILL. -- Sophomores Kirsty Legg and Katie Clark and senior Kris Gauson posted individual wins to lead Butler at the Eastern Illinois Early Bird Meet at Lantz Fieldhouse on Friday (Dec. 10) evening.  The meet was Butler’s second of the young season.

Clark paced the field in the women’s mile run, finishing with a time of 4:55.14.  She also finished third in the women’s 800 in 2:17.07.

Legg led Butler to a one-two-three sweep in the women’s 3,000, posting a winning time of 9:40.22.  Sophomore Shelbi Burnett finished runner-up in the race in 10:33.19, while senior Rosie Edward came in third in 10:37.19.

Sophomore Kaitlyn Love posted a third place finish in the women’s 1000 in 3:01.31.

Gauson topped Butler’s men with a victory in the 3,000 meter run in 8:21.57.  He finished three seconds ahead of teammate Ross Clarke (8:24.70) in the runner-up spot.  Sophomore Kevin Oblinger came in fourth in the race in 9:00.36.

The Bulldogs also had a strong showing in the men’s mile with junior Matt Proctor finishing runner-up in 4:23.16 and senior Justin Roeder coming in third in 4:25.12.

Butler’s men finished fourth in the meet with 59 points, while Butler’s women came in fifth with 47.

BUTLER FINISHES AT THE EIU EARLY BIRD:
Women
60:  24. Jasmine Carpenter, 8:57
200:  20.  Maddie Cassidy, 28.30; 21. Lindsey Corbitt, 28.70; 22. Jasmine Carpenter, 28.68
400:  16. Maddie Cassidy, 1:04.28
800:  3. Katie Clark, 2:17.07; 9. Callie Klatt, 2:34.82; 12. Bthany Werge, 2:44.44
1000:  3. Kaitlyn Love, 3:01.31
Mile:  1. Katie Clark, 4:55.14; 6. Nicole Humphrey, 5:39.31
3000:  1. Kirsty Legg, 9:40.22; 2. Shelbi Burnett, 10:33.19; 3. Rosie Edwards, 10:37.19
4 X 400:  11. Taylor Staniszeski, Kaitlyn Love, Bethany Werge, Callie Klatt, 4:33.70

Men
60:  11. Thomas Brueggemann, 7.12
200:  6. Thomas Brueggemann, 23.06; 11. Brent Sever, 24.74; 12. Mick Wang, 25.04
400:  7. Alex Berry, 52.16; 9. Jack Kammrath, 59.45
600:  5. Matthew Schumacker, 1:34.13
800:  8. Denys Booth, 2:12.82
1000:  6. Andrew Wallace, 2:38.55
Mile:  2. Matt Proctor, 4:23.16; 3. Justin Roeder, 4:25.12; 8. Craig Jordan, 4:42.44
3000:  1. Kris Gauson, 8:21.57; 2. Ross Clarke, 8:24.70; 4. Kevin Oblinger, 9:00.36; 9. Orion Wenrich, 9:33.30; 10. Billy Klimczak, 10:15.25
60 Hurdles:  11. Brent Sever, 8.58
4 X 400:  8. Alex Berry, Matthew Schumacker, Craig Jordan, Andrew Wallace, 3:41.54